czystek

Categories Uroda i Zdrowie

Niektórzy słyszeli już pewnie kiedyś coś o czystku. Jest to krzew, który w Polsce spotkać można jedynie w uprawie, a naturalnie występuje głównie w rejonie Morza Śródziemnego, a także w Azji Zachodniej. Dlaczego ta roślina jest właściwie w ogóle warta naszej uwagi? Otóż posiada one wiele właściwości zdrowotnych, dla których bez wątpienia opłaca się wypić herbatkę czy połknąć tabletkę z zawartością czystka.

W obecnie rozpoczynającym się okresie jesiennych gryp i przeziębień wszyscy starają się jak mogą, żeby nie paść kolejną ofiarą choroby. Pomóc nam w tym może właśnie czystek, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Bez wątpienia nie jest to jednak jego jedyna zaleta. Zioło to składa się z dużej ilości związków polifenolowych. Co kryje się za tą tajemniczo brzmiącą nazwą? Całkiem sporo, polifenole to bowiem silne przeciwutleniacze chroniące nasz organizm od szkodliwego działania wolnych rodników, które mogą prowadzić do licznych chorób, w tym nowotworowych. Poza tym wspomniane związki pomagają w zapobieganiu problemom związanych z sercem oraz układem krwionośnym. Jeszcze inną bardzo istotną zaletą czystka jest to, że przyczyniają się do naturalnego oczyszczenia naszego ciała ze szkodliwych toksyn – szczególnie u osób, które palą lub paliły papierosy. Jeżeli jednak chcemy móc cieszyć się najbardziej satysfakcjonującymi efektami „czystkowej kuracji”, powinniśmy pamiętać o regularności w jej stosowaniu.

Produkty zawierające czystek nie są co prawda lekami, a jedynie suplementem diety, ale bez wątpienia warto jest stosować ze względu na trudne do przecenienia korzyści dla zdrowia naszego organizmu. Ponadto są ogólnodostępne (znaleźć je możemy nie tylko w sklepach zielarskich, ale często także w wielu supermarketach) oraz charakteryzuje je raczej niska cena. Co jednak wybrać – herbatkę czy czystek w tabletkach ? To zależy od naszych aktualnych potrzeb. Kapsułki polecane są w chorobach związanych z gardłem, ale to herbatka wesprze nas w leczeniu między innymi problemów skórnych czy podczas biegunki.