Czym jest spowodowany oraz jak się objawia niedobór witaminy A

Categories Uroda i Zdrowie

Witaminy są bardzo ważne dla pracy całego naszego organizmu. Trzeba dbać o ich odpowiednie stężenie w naszym organizmie. Każdy człowiek powinien zadbać o to, by każdej witaminy było w jego organizmie w odpowiedniej ilości. Wśród nich jest oczywiście Witamina A, która ma swoją istotną rolę w pracy naszego organizmu i jej niedobór może okazać się niezwykle problemowy.

Witamina A odpowiada między innymi za układ odpornościowy czy odpowiednie widzenie. Już te dwie kwestie pokazują jak bardzo ważna to witamina i jak istotna jest jej rola w życiu przeciętnego człowieka. Poza tym odgrywa ona swoją rolę również jako witamina, która pozwala zwalczać bakterię i dzięki temu zapobiega zakażeniom. Może nieco wzmacniać skórę i paznokcie. Ma mocny charakter przeciwutleniający, dzięki czemu jest w stanie zwalczać wolne rodniki. Mówi się również o tym, że ma ona swoje znaczenie jeśli chodzi o wzrost człowieka i trwałość błon komórkowych.

Niedobów witaminy A może być spowodowany kłopotami z wchłanianiem tej witaminy lub diety, która będzie bardzo uboga w witaminę A i zawierać będzie składniki, które będą ją wypłukiwać. Bardzo uboga gięta sprawia, że witaminy A na pewno zacznie nam brakować.

Jeśli chodzi o objawy, które mogą świadczyć o tym, że problemem jest niedobór witaminy A jest ich tak naprawdę wiele i najczęściej się powtarzają u wszystkich osób z takim problemem, dlatego łatwo diagnozować w ten sposób taki problem. Podstawowy objaw to pojawiająca się na łokciach i kolanach bardzo sucha skóra, która tak właściwie staje się praktycznie całkowicie szorstka. Niekiedy pojawia się również na ramionach i udach. Taka suchość skóry nie chce mijać nawet, gdy posmaruje się ją balsamem i kremem oraz regularnie dokonuje się takiego działania. Kolejny charakterystyczny objaw to problemy z widzeniem, które pojawiają się przede wszystkim o zmierzchu i w nocy. Jest to tak zwana kurza ślepota. Jeśli pojawiają się problemy z akomodacją również można mówić o tym, że jest niedobór witaminy A. W przypadku niedoboru witaminy A bardzo często pojawia się również suchość gałki ocznej, brak łez. Najczęściej takie objawy wystarczą do tego, by zdiagnozować niedobór witaminy A. Niekiedy można również zdecydować się na wykonanie testów z krwi, jednak jest to bardzo rzadkie. Testy tego rodzaju nie są refundowane ze środków NFZ.

Jeśli chcemy poradzić sobie z niedoborem witaminy A powinniśmy sięgnąć po rybi tłuszcz, wątróbkę a także wszelkiego rodzaju produkty z nabiałów, gdyż jest tam sporo tej cennej witaminy.